Az első lépések...

Az első és legfontosabb dolog amit meg kell tennünk egy frissen talált fiókával, hogy átnézzük a tollazatát, vannak-e benne szemmel látható élősködők (légyfajták, tetü stb.)! Ha ilyeneket nem találunk benne, akkor sem lehetünk nyugodtak, mert belső élősködők még mindig lehetnek benne, akár férges is lehet a madárka, ami az emberre nézve is veszélyes! Tehát minél hamarabb el kell vinnünk madaras állatorvoshoz, hogy a szükséges óvintézkedéseket (parazita mentesítés) megtegye a madárkával.
Amennyiben bármilyen légyfajtát találunk a madárban, tegyük bele langyos vízbe, hogy a fejét ne érje víz és pár másodpercen belül menekülni fognak belőle ezek az élősködők. Ezzel a művelettel viszont nincs megoldva a dolog, mert állatorvoshoz akkor is el kell vinnünk, csak addig sem szívják a vérét vagy roszabb esetben addig sem petéznek a bőre alá.... Fürdés után egy puha törülközővel finoman "nyomkodjuk" meg, majd pár perc után, amikor a rongyon keresztül érezzük a madár hőmérsékletét, lassan kezdük el kicsomagolni, hogy szépen el tudjun kezdeni tollászkodni és száradni! Figyeljünk arra, hogy ne legyen hűvös helyen a madár, mert könnyen megfázhat!

Ha a szemrevételezésen túl vagyunk, próbáljuk meg fecskendőből megitatni (ez nem mindig megy elsőre, de hamar rájönnek, hogy innivaló jön belőle) és csipesszel vagy kézzel megetetni! Mivel "ragadozó" madárról beszélünk, így nem kell Nekik sokat könyörögni, hogy kinyissák a csőrüket, ez max az első napon lehet nehézkes, aztán ha kell ha nem tátogni fognak a finom falatokért!
Tápláléknak fehérjében dús eledellel etessük mint pl: a csirkehús, de bármi más megfelel, (pulyka, kacsa, galamb, nyúl, belsőségekkel együtt) csak ne sertés és marha legyen, jó a tojás, túró, hal, némi nedves macskaeledel, keverve vagy önmagukban adva. Lisztkukac és/ vagy gyászbogár lárva, cserebogár lárva, kisebb rovarok, bogarak mint pl a tücsök. Gyümölcsök közül a citrusféléken kívül, meg lehet vele kóstoltatni mindent, de mértékkel és a családi ebédből is kaphat, de ezt ne vigyük túlzásba! A felsorolt táplálékokon kívül figyelnünk kell a kálcium bevitelre is, amit szépiacsonttal könnyedén meg tudunk oldani, vagy kockára vágjuk és úgy etetjük, vagy ráreszeljük az eledelre, a lényeg, hogy bekerüljön a madárkába!
Ebben a videóban egy nagyon jó kis keveréket találtok az univerzális lágyeleségről, ami otthon is könnyedén elkészíthető és
remek táplálék kiegíszítő ragadozó madarak számára is!

Az etetést eleinte óránként ismételjük, aztán ahogy telnek a hetek, úgy lehet egyre hosszabb időre kitolni az etetési ciklusokat. A mennyiség pedig? Na ez egyedenként változó, de ha megtelt a madárka úgy sem fogja nyitni a csőrét!
A szarka fióka teljesen önállóan, kb 8 hetes korban kezd el enni, de ez sem minden esetben igaz, valamelyik páldány hamar rájön, hogy megy ez neki egyedül is, de az önállóság mellett simán elvárja, hogy etessük! A lényeg, hogy legyen lehetősége egyedül is csipegetni, ezt legjobban a lisztkukaccal lehet gyakorolni, mert az mozog is, meg finom is (állítólag) és a roppantást is lehet vele gyakorolni.

Vannak akik több felé vágott egeret is adnak a madaraiknak, de Nekem ehez nincs gyomrom...
Lehet kapni lágyevő madaraknak előre bekevert takarmányt is, ezeket is előszeretettel fogyasztják!
A cikk hamarosan folytatódik...
|