A Szarka (pica pica)/ Általános tudnivalók
A szarka (Pica pica) a madarak osztályába a verébalakúak (Passeriformes) rendjébe és a varjúfélék (Corvidae) családjába tartózó faj.
Előszeretettel gyűjti össze fészkébe a fényes, csillogó tárgyakat, ezért a népi folklórban mint „tolvaj szarka” él. A papagájhoz hasonlóan megtanítható az emberi beszéd utánzására. Az egyetlen madár, amelyről tudott, hogy képes felismerni magát a tükörben, amit a fejlett éntudat jelének tartanak.
Előfordulása:
Európában, Ázsiában, Északnyugat- Afrikában és Észak- Amerika nyugati részén szinte mindenütt honos.
Megjelenése:
E madár testhossza 40-45 cm , farok hossza körülbelül 20-22 cm, szárnyfesztávolsága 60 cm és testtömege 200-250 gramm. Mindkét nem fekete- fehér a tollazattal rendelkezik, a fekete tollak kékes- zöldes színű hosszú, ék alakú szárnyakon és farktollakon pompáznak.

Életmódja:
A szarka bokrokkal és fákkal tarkított kultúrtájak, facsoportok és bozótosok, parkok lakója. Magányosan vagy párosban él. Táplálkozáskor több madár is összegyűlhet. A szarka mindenevő, a magoktól és rovaroktól kezdve tojásokig, madárfiókákig, dögökig mindent megeszik, néha nagyobb emlősöket tisztít meg a parazitáktól.
Szaporodása:
A szarka egy éves korában lesz ivarérett. A szarkapár tartós házasságban él, és nem túl szigorú teleken kitart a költőterületén. A párzási időszak áprilistól júniusig tart. Általában egyszer költ, de ha az előző fiókák elpusztulnak, akkor még egy fészekaljat rak.
A fészekalj általában 5-7 halványkék vagy zöld, barna pettyes tojásokból áll.

A szarkafészek nagy, fedett építmény, amely gallyakból készül és agyaggal vagy trágyával van kitapasztva. Vékony gabonaszár, fű vagy szőr béleli, ez utóbbit a szarka időnként élő állatból tépi ki.

A két szülő már márciusban a kora reggeli órákban építeni kezdi nagy, gömb alakú, zárt fészkét, amelyen csak oldalt van bejárónyílás. A fészket magasan a fák koronájában helyezik el, vagy csupán néhány méter magasságban bokrokban, de mindig ujjnyi vastag, sokszor tüskés ágak sűrű szövevényében.
Egyes párok háborítatlanul költenek az autópályák melletti bokrokban, mások a városok területén. A tojásokat egyedül a tojó költi ki, de a hím eközben eteti a tojót.
A költés 17-18 napig tart.


A fiatal madarak 3-4 hetesen repülnek ki.

Forrás:
http://hu.wikipedia.org/wiki/Szarka (részben innen származik)
|